Nie zwlekaj. Już dzisiaj wypełnij deklarację członkowską i dołącz do nas!

Czy warto być członkiem Kolegium Lekarzy Rodzinnych?

Nie mogę napisać inaczej – TAAAAAAK ! Bo jestem nim od czasu jak po zdanym egzaminie specjalizacyjnym 10 maja 1995 roku podpisałem deklarację członkostwa.
Bycie w stowarzyszeniu jakim jest Kolegium to fantastyczna przygoda związana ze specjalizacją medycyny rodzinnej. Nowej, innej od wszystkich specjalizacji. Specjalizacja, którą pauperyzują politycy wymaga integracji lekarzy, którzy pragną znaleźć się w systemie na znaczącej pozycji.
Miejsce, które wyznaczają nam politycy nie ma nic wspólnego z rolą, jaką powinien pełnić lekarz rodzinny. Zawracanie nas do roli przepisywacza skierowań do innych specjalistów, jak w przypadku lekarzy rejonowych z czasów PRL i systemu Siemaszki to chyba nie to co chcemy robić i czego uczymy się podczas stażu specjalizacyjnego.
To Kolegium wskazuje nam drogę rozwoju zawodowego oraz organizowanie naszych Praktyk. “O przyjazny pacjentowi i efektywny system opieki zdrowotnej w Polsce” – to deklaracja stowarzyszenia zgodna ze Statutem Kolegium i oczekiwaniami wszystkich lekarzy rodzinnych. Jak więc, nie warto być członkiem Kolegium?
Kolegium zapewnia możliwość integrowania lekarzy rodzinnych w strukturach autentycznie demokratycznych. Jak żadne inne stowarzyszenie lekarze rodzinni mogą funkcjonować w małych grupach rówieśniczo-koleżeńskich i rozwiązywać lokalne problemy.
Do tego potrzebne jest tylko pragnienie bycia w grupie. A w grupie jest łatwiej pokonywać wiele przeszkód, których samemu pokonać nie sposób.
Kolegium jako stowarzyszenie naukowe, wzorem odpowiednich stowarzyszeń na całym świecie, tworzy wytyczne postępowania terapeutyczno-diagnostycznego we współpracy z autorytetami odpowiednich specjalizacji. W tworzeniu wytycznych uczestniczą lekarze rodzinni całej Polski.
Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce stało się matką wielu lokalnych i ogólnopolskich organizacji integrujących lekarzy rodzinnych wokół problematyki ekonomicznej. Jest tez stowarzyszeniem uczestniczącym w działalności innych stowarzyszeń promujących jakość i naukowe rozwiązania.
Czy warto być członkiem Kolegium? Tak. Nasze stowarzyszenie jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji lekarzy rodzinnych. Jak żadne inne w Polsce jest w globalnej sieci łączącej interesy lekarzy rodzinnych. A to skutkuje wiedzą i możliwościami wpływania na znaczenie medycyny rodzinnej i jej specjalistów.
Warto być członkiem Kolegium. Ale jeszcze lepiej być aktywnym jego członkiem.

Jan Wolańczyk